sukně od 350 Kč | šaty 670 Kč

sukně 1- 5 let  350 Kč | 6- 14 let  450 Kč | dospělí od 750 Kč

sukně 1- 5 let  350 Kč | 6- 14 let  450 Kč | dospělí od 750 Kč

sukně 1- 5 let  350 Kč | 6- 14 let  450 Kč | dospělí od 750 Kč

 

 

FACEBOOK

ZAKÁZKOVÉ ŠITÍ

Co nám vlastně říkají pojmy zakázkové šití? V dnešní době můžeme na každém rohu nalézt obchody s konfekční módou, které nám nabízí nepřeberné množství různých módních stylů, a které si můžeme koupit IHNED. To nám již zmíněné šití na zakázku nenabízí, avšak u zakázkového šití si můžeme pustit fantazii na plné obrátky a nechat si tak vytvořit originální módní kousek, který se bude nosit jedna báseň. To vše ale za cenu toho, že si na danou věc nějakou tu chvíli počkáme. Většina lidí se uchyluje k zakázkovému šití pouze tehdy, pokud chtějí ušít plesové či svatební šaty nebo oblek, kostým atd.

Abyste se v tom všem vyznali, pojďme si představit základní pojmy. Ne totiž vše můžeme označit za zakázkové šití a ne každý to dokáže.
Jaký je rozdíl mezi krejčí/krejčová, švadlenou a návrhářem? Kdo dělá co? A mohou mezi sebou kooperovat?


Švadlena
Je vám schopná zhotovit kompletní oděv, ale nezkonstruuje vlastní střih. Často se stává pomocnou rukou krejčí a sama je schopná ušít halenky či šaty. Žádnou složitou krejčovinu ale z její strany nečekejte.


Krejčí / Krejčová
Tady už můžeme opravdu mluvit o zakázkovém šití. Krejčí vám ušije oděv od A do Z včetně složitějších střihů, výšivek. Zvládá těžké krejčovské techniky. Do této kategorie spadá i Kateřina.


Návrhář
To je ten, který vám navrhne váš vysněný oděv, avšak co se týče šití, to nechává již na zmíněné krejčové. Výuka návrháře na oděvní škole je opravdu zaměřena převážně na navrhování a konstruování konfekčních střihů. Většinou jsou tedy profese krejčí a návrháře propojeny a dochází tak ke vzájemné spolupráci.


Už jsou vám tyto pojmy alespoň trošičku jasné?


Jaký je rozdíl mezi šitím na míru (zakázkovým) a tzv. měřenkou (made-to-measure), víte?
Chcete pouze upravit košili? Zeštíhlit ji? Zkrátit rukávy či nohavice a chcete to v co nejkratší možné době? Přesně tohle vystihuje šití tzv. měřenka.
Co se týče šití na míru, jedná se z pravidla o více zkoušek, podle typu oděvu.
Začíná se druhem oděvu, výběrem látky a samotným kompletním měřením zákazníka.

Jak si ale vybrat správnou krejčovou?
Prvně si musíte ujasnit, co vlastně chcete. Zda si chcete od začátku od krejčové odnést plnohodnotný originál, nebo jste si vybral/a něco na internetu a chcete ušít stejný nebo podobný oděv.
Správná krejčová by měla být i dobrý psycholog a měla by od samého začátku vědět, co vám bude slušet, jaký jste typ apod. Pokud si například přinesete na obrázku plesové šaty, které jsou opravdu krásné, ale vám by neslušeli, měla by vám to rozumně vysvětlit a navrhnout šaty podobné nebo zcela jiné. Pokud vám totiž ušije šaty dle vašeho přání a nebudou vám slušet, už nikdy se nevrátíte.
Tajemství Kateřiny tkví hlavně v komunikaci se zákazníkem, navození dobré a pohodové nálady a pokud možno dlouhodobého vztahu. Každý oděv, který ušije, je pro ní takové vlastní dítě, které vypouští do světa a ví, že mu věnovala veškerou péči a lásku. Je to odraz společné práce s klientem, a pokud odchází klient spokojený, je to pro ni krásná zpětná vazba, díky kterým se ve své práci posouvá  dál.

autor: Michaela z blogu Na vlně stylu


 

 

 

NAHORU